Egy építkezés vagy felújítás során mindenki próbálja belőni, hogy vajon mennyibe is fog kerülni az álomotthon. Majd az első komoly árajánlattól megijedve, a sokszor magasnak tűnő költségeket látva, gyakran fordulunk a szomszéd rokonának egyik ismerőséhez, aki állítólag nagyon olcsón dolgozik. De vajon abban a minőségben, ahogy azt szerettük volna?

Előző levelünkben beszéltünk róla, hogy mit is csinál tulajdonképpen egy generálkivitelező, most egy kicsit bővebben kifejtjük, hogy mi mit tartunk fontosnak egy jó generál kivitelező esetében.

Számlával dolgozik

Mindenek előtt: ha feketén, számla nélkül dolgozó kivitelezőknek adod ki a munkát, akkor vállalod azt, hogy mivel nincs biztosítása sem, baleset vagy károkozás esetén máris az alap probléma sokszorosa zúdul a nyakadba. Abban is biztos lehetsz, hogy az ilyen cégeket, brigádokat már a garanciális javításokra sem fogod utolérni, és a pót munkák körének meghatározása is parttalan vitát jelent.

Egy elérhető, tárgyalóképes generálkivitelező mindamellett, hogy az arcát adja a munkához, garantálja, hogy nem kell az egymást értetlen arccal kerülgető munkás emberekkel veszekedned, és nem neked kell minden hibáért a felelősöket megtalálnod és rábírni őket a hiba kijavítására. Mindennek persze az általános hangulatodra gyakorolt hatásán kívül komoly anyagi vonzata is lehet, ehhez nézünk is egy pár számítási példát:

Egy szakmunkás napi díja 8-12 ezer forint között mozog, egy segédmunkás bére ennek nagyjából a fele. Ha a kivitelezés időtartama hetekkel, mondjuk egy hónappal csökken, ezeken a tételeken meglepő költségcsökkenés érhető el, számolj utána, a milliós nagyságrendhez közelítünk. Az anyagok megrendelése és mozgatása mindig problémás, az egymást követő fázisok és a szakmunkák csúszása drága és dühítő leállásokhoz, veszekedésekhez, újra felvonulásokhoz vezet. Ha a végére is értek egyszer, előkerülnek a minőségi kifogások, a felhasznált anyagok mennyiségét övező kérdőjelek.

Tételes árajánlat (= átgondoltság)

Egy komoly kivitelező cég a munkáról a tervek alapján tételes árajánlatot készít, amely külön tartalmazza az egyes munkafázisok anyag és munkadíjait. Ez eleve feltételezi, hogy az árajánlatot adó kivitelező végiggondolta az előtte álló feladatot, tisztában van a feladat nagyságrendjével és azt is látni fogja, hogy a kivitelezés mennyi időbe fog telni, milyen anyagminőségekkel kell számolnia. A tételes árajánlat alapján való szerződéskötés mindkét felet védi, hiszen pontosan le van írva, hogy mit tartalmaz a vállalási ár, nem lehet fiktív pót munkákkal előállni, mert minden rögzítve van. Ráadásul a jól szervezett munka sokkal kevesebb és gyorsabb tervezői konzultációt igényel. Ha egy fővállalkozó együtt tud dolgozni a kiviteli terveket készítő szakemberrel, akkor az árajánlatába is jóval kevesebb tartalékot képez az előre nem látható pót munkákra és kiadásokra, ezek szintén jelentős, a költségvetés akár 20 %-ára rúgó tételek. Döntéskor ne csak a végösszeget tartsuk szem előtt, hanem azt is, hogy pontosan mit is tartalmaz az árajánlat!

Szakmai felkészültség (= kérdések)

A jelöltekkel mindig érdemes személyesen találkozni, hiszen egy személyes beszélgetésen mérhető fel a legjobban az kivitelező szakmai kompetenciája. Erre a legjobb lehetőség a tervdokumentáció árajánlat előtti személyes egyeztetése, akár a tervező részvételével. A kivitelező hozzáértéséről az fog leginkább tanúskodni, ha kérdez a projekttel és igényekkel kapcsolatban. A jó kérdések a későbbi jó kommunikáció előfeltételei.

Ütemezés

A megbízható kivitelező határidőre dolgozik, és már a szerződéskötéskor megmondja, hogy mikorra várható a befejezés. Optimális esetben készít ütemtervet, de legalábbis jelzi előre, hogy mikor milyen munkafázissal készül majd el, illetve ehhez a szükséges anyagokat mikorra kell rendelned (pl. kádat, burkolatot, ablakot stb) Ezt célszerű belefoglalni a szerződésbe, így csúszások esetén pénzbeli számonkérésre is van lehetőség.

Jótállás és szavatosság

Ha egy kivitelező számlával dolgozik, akkor számíthatunk garanciavállalásra minden olyan munkafázisra amelyért ő felel, azaz amelyet a szerződésben vállalt. A garancia ideje törvényileg szabályozott, a 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendeletben.

Versenyeztetés ( = összehasonlíthatóság)

Minden esetben érdemes több kivitelezőtől ajánlatot kérni, mert így a könnyen összevethetjük és kizárhatjuk a komolytalan, vagy irreálisan drága ajánlatokat. Mint mindig, az igazság itt is valahol félúton van, valószínűleg azzal a kivitelezővel járunk ár/érték arányban a legjobban, aki egy erős közepes ajánlatot ad. Ezen felül nagyon fontos a szimpátia is, hiszen ez is egy bizalmi állás. Ha a szimpatikusabb kivitelező elsőre drágábbnak tűnik, még ne adjuk fel, érdemes egyeztetni vele, többnyire lehet alkudni, sokszor ez is be van építve az árajánlatba. Ám egy komoly kivitelező tudja mennyit ér a munkája, nem megy egy bizonyos árszint alá, így a végén mindenki megelégedésére születhet meg a megállapodás majd a végeredmény.