Társasházból családi ház a vár szomszédságában
Gyakran előfordul, hogy egy nagyobb lakást kell több kisebbre felosztanunk, a fordítottja azonban egyedi eset volt. A 4 lakásos kis társasház egy tulajdonoshoz került és egy család otthonává vált. Azt gondolnánk ilyenkor könnyű a térszervezés, hisz bőven van hely mindennek, a valóságban azonban épp az ellenkezője igaz.
2015 elején találkoztunk először az ügyféllel és a házzal, ami ekkor már szinte készen állt az engedélyezésre, azonban a belső terek még nem alkottak szerves egészet. Azzal keresett meg minket a megrendelő és az építész barátja, hogy töltsük meg a belső tereket tartalommal, segítsünk megtalálni mindennek a helyét és álmodjuk meg az egyedi stílust, amiben a család jól érzi majd magát. Voltak elképzelések, pontosan tudták milyen funkciókat szeretnének elhelyezni a házban, és azt is egészen jól körül tudtuk írni az első beszélgetés alkalmával, hogy milyen színvilág, megjelenés lenne komfortos számukra. Nekünk „csak” össze kellett fésülni az információkat.
A koncepció tervezés alatt rengeteg eltérő alaprajzi verzió készült, olyan is volt, hogy egy-egy helyiség teljesen átellenes sarokban kapott helyet. A beszélgetések alapján szépen alakultak a térkapcsolatok, formálódott a ház kívül-belül, majd 5 hónap alatt, akár egy tetris játékban a végén minden a helyére került. A funkcionális térszervezés közepette a szerkezeti lehetőségekre is oda kellett figyelni, statikussal egyeztettünk arról, hogy mit enged a födém és hol lehetne a lépcső. Ezek átgondolásában hasznos előzménynek bizonyult, hogy mindkét a projekten dolgozó tervezőnk építész végzettséggel bír, így nagyobb rálátásunk volt ezekre a kérdésekre is.
A lépcső tér egy külön leválasztott lépcsőházként indult, majd egyik karja lebegő lépcsővé alakult, kinyitva ezzel a teret és nagyobb átlátást adva a nappali és konyha között. Az emeleten a csigalépcső helyén sokáig a vizesblokk volt, majd ez a tér is kinyílt és egy tágas lounge lett belőle a gyerkőcök és barátaik számára. A szülői fürdő is sokáig formálódott mire helyére került a térbe állított mosdópult és mögötte a tágas zuhanyzó.
Miután a funkciók helyükre kerültek és az engedélyezés is megtörtént újabb fél év következett mire minden apró bútor részlet kidolgozásra került és az összes beépítendő anyagot, színt, felületet meghatároztuk. A megrendelői átgondoltság és aktív részvétel nagyban segítette a munkánkat. Minden ötletet és felvetést átbeszéltünk együtt, így a megrendelő átgondoltan tudott dönteni és az így meghozott döntések során eljutottunk a képeken látható végeredményhez. Ugyan nem a megálmodott, megbízást követő első karácsonyra, de végül 2017 karácsonyára be tudtak költözni. Azt gondoljuk megérte részleteiben átgondolni és kivárni a tervezésre szánt időt.
" A koncepcióterv után kapcsolódtam be a tervezésbe. Egy nagyon stabil lábakon, döntéseken álló koncepció volt mögöttünk, aminek anyagait, részleteit kellett együtt kidolgoznunk. Nagyon élveztem a bútorok, falfelületek, burkolatok találkozásainak kidolgozását. Külön kihívás volt a falban futó hűtő – fűtő rendszer és a kiválasztott anyagok, felületek csatlakozásainak műszaki átgondolása, részleteinek összehangolása. Igazi aprólékos munka volt ez, ahol a különleges megjelenést egyfelől a jó térszervezés, másfelől az apró kis finom részletek adják. "
– a tervező, Tas Fruzsina
" Izgalmas volt egy ilyen méretű házon dolgozni. Nem csak az esztétikai megjelenés hanem a szó szerint vett belső(tér)építészet is lényeges volt. A terek szervezése, a funkciók elhelyezése, a ház tartalommal való megtöltése igazi kihívást jelentett. Szerencsére a megrendelő hamar megbízott bennünk és minden gondolatunkat figyelmesen végighallgatta, meg akarta érteni majd gyorsan és határozottan döntött. Így tudtuk együtt lépésről lépésre felépíteni a belső teret."
– a tervező, Dréher Zsófia
Fotó: Jaksa Bálint