Zegzugos társasházi lakásból meghitt otthon Budán
Ennek a tervezésnek a története még a covid előtti időkre nyúlik vissza. Az akkor még 2 gyerekes fiatal házaspár a családi otthonuk tervezésével keresett meg minket. A folyamat és a kivitelezés a járvány miatt elhúzódott. Együtt rázódtunk bele az online konzultációk világába és a covid okozta kivitelezési nehézségek leküzdésébe. (Mivel a társasház lakói többnyire a Covid időszaka alatt otthon tartózkodtak, a kivitelezéssel járó zaj miatt hetekre le kellett állítani a munkákat.)
Az eredeti elrendezésben szűk, zegzugos terek álltak rendelkezésünkre, az előszoba és a konyha is minimális méretű helyiségek voltak, cserébe padlóig futó ablakok nyíltak a budai hegyekre panorámával. A cél az volt, hogy funkcionálisan jól működő, praktikus és megfelelő méretű élettereket hozzunk létre, amelyek könnyen és jól átalakíthatók, amikor a gyerekek életkora úgy kívánja.
Főképp a családi élet közösségi tereinek kellett megtalálnunk a megfelelő méretet. Társasház lévén a teherhordó falak és a végig futó kémények nem engedtek teljes rugalmasságot, de végül statikus segítséggel sikerült több falat is elbonatni és áthelyezni. A konyha és az étkezések voltak a fókuszban. Sikerült a terasszal összekapcsolni a konyhát és nappaliból élvezhetővé vált a panoráma is. A gyerekeknek a nappalihoz kapcsolódóan kialakított játszószoba volt az elképzelés, ami később gyerekszobává válhat.
A szülők vágytak egy saját birodalomra:hálóval, gardróbbal és külön fürdőszobával. A világítás és a megfelelő mennyiségű elektromos kiállás igénye már az első találkozáskor szóba került. A férj különösen érzékeny volt arra, hogy hova milyen színhőmérsékletű és fényerősségű lámpa kerüljön.
A gyerekek közös hálószobát és külön fürdőszobát kaptak.
A home office a tervezés kezdetén még nem volt divatban, mégis igény volt egy külön dolgozószoba kialakítása is.
Az eltelt 4 évben, a covid után sikeresen beköltözött a család és érkezett még egy családtag. Így az eredeti célt teljesítve átalakultak az életterek is. A dolgozószoba jelenleg babaszoba, a nagyobb gyerekek pedig külön szobába költöztek.
Fotó és videó: Hlinka Zsolt
Belsőépítész tervező: Kalcsó Kitti
Kitti készített és megosztott néhány saját képet a kivitelezés időszakából, melyen jobban érzékelhető az átalakulás és térszervezés. Használjátok a csúszkát a régi-új képek közötti váltáshoz.
![](https://www.geppetto.hu/wp-content/uploads/2000/12/A1-scaled-uai-258x194.jpg)
![](https://www.geppetto.hu/wp-content/uploads/2000/12/A2-scaled-uai-258x194.jpg)
![](https://www.geppetto.hu/wp-content/uploads/2000/12/C1-3-uai-258x238.jpg)
![](https://www.geppetto.hu/wp-content/uploads/2000/12/C2-1-uai-258x238.jpg)
![](https://www.geppetto.hu/wp-content/uploads/2000/12/B1-scaled-uai-258x344.jpg)
![](https://www.geppetto.hu/wp-content/uploads/2000/12/B2-scaled-uai-258x387.jpg)